Hala do jazdy konnej. Czy warto ją zbudować? - Walkways4u.com

Hala do jazdy konnej. Czy warto ją zbudować?

Od wielu lat jesteś związany z jeździectwem? Przygotowujesz się do zawodów i szukasz miejsca, w którym bez względu na panujące warunki atmosferyczne będziesz miał możliwość odbycia treningu? A może chcesz powiększyć swoją stadninę bądź szkółkę jazdy konnej? Hale jeździeckie od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na terenie całego kraju i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Bardzo często polskie warunki klimatyczne nie rozpieszczają miłośników jazdy konnej. Niemniej jednak, czy warto zainwestować, jak mogłoby się wydawać, w ten dość spory wydatek? W poniższym artykule odpowiemy, czym jest ujeżdżalnia dla koni, jakie są jej największe zalety i przede wszystkim, dlaczego warto zdecydować się na jej budowę.

Czym jest ujeżdżalnia dla koni?

Ujeżdżalnia dla koni to nic innego, jak kryty budynek stworzony z myślą o wszystkich miłośnikach jazdy konnej niezależnie od wieku, którzy potrzebują wolnej przestrzeni do przeprowadzenia efektywnego treningu lub prób. Bardzo często ze względu na niesprzyjającą pogodę na dworze w halach jeździeckich odbywają się również pokazy i konkursy koni wierzchowych pod siodłem. Dzięki tej wyjątkowej konstrukcji masz możliwość nie tylko zapewnienia koniom niezbędnego ruchu, ale także poszerzenia swojej szkółki jazdy konnej bądź stadniny.

Hala jeździecka – zalety i wady

Nie od dziś wiadomo, że w Polsce warunki klimatycznie zdecydowanie nie rozpieszczają miłośników jazdy konnej. Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym mogą występować niekorzystne czynniki atmosferyczne, które uniemożliwią efektywną naukę jazdy konnej bądź przeprowadzenie treningu na odkrytej przestrzeni. Latem temperatury przekraczające ponad 30 stopni, natomiast zimą spadające poniżej 0. Oprócz tego po silnych opadach na odkrytej ujeżdżalni dla koni pojawia się błoto, które może być niebezpieczne zarówno dla konia, jak i dla nas samych. Decydując się na krytą halę jeździecką, warto mieć na uwadze, że budynek jest niezwykle funkcjonalnym wydatkiem. Dzięki stabilnej konstrukcji i nowoczesnemu systemowi wentylacyjnemu praca z końmi zarówno w okresie letnim, jak i zimowym staje się jeszcze przyjemniejsza niż wcześniej. Oprócz tego budynek chroni przed różnorodnymi owadami, które bardzo często rozpraszają konia podczas jazdy, a także treningu. Jedyną wadą krytych ujeżdżalni dla koni są koszty jej budowy. Niemniej jednak warto pamiętać, że jest to wydatek na lata, który z pewnością w odpowiednim czasie się zwróci.

Dlaczego warto zdecydować się na ujeżdżalnie dla koni?

Bez wątpienia na przestrzeni lat jazda konna zyskała ogromną popularność, a zawdzięcza to pojawieniu się kolejnych stadnin i gospodarstw agroturystycznych, w których istnieje możliwość podjęcia nauki jazdy konnej, stanowiącej jedną z dodatkowych atrakcji. Nie da się ukryć, że jest to jeden z powód, dla którego warto się zdecydować na krytą ujeżdżalnię dla koni. Podobnie jak w przypadku stadnin i szkółek jazdy konnej konie potrzebują regularnego ruchu, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Dodatkowo nowoczesna hala jeździecka to zdecydowanie atut dla biznesu, który przyciągnie nowych klientów. Jednak co najważniejsze, dzięki stabilnej i krytej konstrukcji istnieje możliwość przeprowadzenia treningu, pokazów, a także konkursów bez względu na panujące warunki atmosferyczne, takie jak upał, mróz, deszcz czy śnieg.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy hali jeździeckiej?

Podczas planowania budowy hali jeździeckiej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie konstrukcji i materiał, z jakiego zostanie ona wykonana. Bez wątpienia murowane ujeżdżalnie dla koni są najpopularniejszym rozwiązaniem, ponieważ wyróżniają się niezwykłą trwałością. Niemniej jednak kojarzą się one również z wysokimi kosztami i czasochłonną rozbudową. W sprzedaży są również hale jeździeckie drewniane. Jeśli chodzi o wielkość konstrukcji, jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od jej przeznaczenia. Do codziennych treningów warto zdecydować się na budynek o wymiarach 22 m x 42 m. Natomiast do konkursów ujeżdżania i skoków na konstrukcję – o wymiarach 22 m x 60 m. Warto również zadbać o odpowiednią wentylację wewnątrz budynku, wysokie i szerokie drzwi oraz ewentualne miejsce dla widowni i sędziów.

Visit Us On FacebookVisit Us On Pinterest
Visit Us On FacebookVisit Us On Pinterest