Wybór zadaszenia tarasu. Jakiego materiału użyć? - Walkways4u.com

Wybór zadaszenia tarasu. Jakiego materiału użyć?

Taras to wyjątkowe miejsce w domu, gdzie mamy możliwość odpocząć po ciężkim dniu pracy, spędzić czas z rodziną i znajomymi. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy domów wolnostojących czy szeregowców decydują się na nowoczesne zadaszenie tarasu, które pozwoli cieszyć się wolną chwilą bez względu na aktualnie panujące warunki atmosferyczne. Na rynku można znaleźć różnorodne materiały budowlane, które skutecznie chronią zarówno przed szkodliwymi promieniami UV, jak i padającym śniegiem czy deszczem. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie materiały warto użyć podczas zadaszenia tarasów oraz co jest lepsze – szkło czy poliwęglan. Zapraszamy do dalszej lektury!

Dlaczego warto zdecydować się na zadaszenie tarasu?

Zastanawiasz się nad zabudowaniem przydomowego tarasu, jednak nie jesteś pewien, czy rzeczywiście gra jest warta świeczki? Jeśli tak, to doskonale trafiłeś! Nowoczesne zadaszenie tarasu to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Dzięki temu z przydomowej przestrzeni będzie można w pełni korzystać zarówno latem, jak i zimą, nie zważając na panujące warunki atmosferyczne. W okresie wiosenno-letnim zadaszenie przede wszystkim będzie chronić domowników przed niekorzystnymi promieniami słonecznymi, które niekiedy mogą również stać się drażniące. Dzięki temu będzie można w pełni cieszyć się nienaganną pogodą. Natomiast w okresie jesienno-zimowym nowoczesne zadaszenie tarasu pozwoli w pełni wykorzystać funkcjonalność przydomowej przestrzeni, chroniąc przed deszczem, a także śniegiem. Warto również wspomnieć, że zadaszenia tarasu mogą również pełnić funkcję niezwykłego waloru estetycznego.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – zalety i wady

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców domów jednorodzinnych oraz szeregowych i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, gdyż materiał charakteryzuje się niezwykłą uniwersalnością, a oprócz tego ma znacznie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim nowoczesne zadaszenie tarasu charakteryzuje się dużą odpornością na obciążenia. Niestraszne mu nawet powszechne w okresie zimowym gradobicia czy silne nawałnice. Materiał jest również niezwykle elastyczny, dzięki czemu można zastosować go na dachach o strzałce ugięcia w formie łukowej, a nawet w formie typu „S”. Doskonale współgra z zabudowami z drewna litego, stali i aluminium. Oprócz tego poliwęglan występuje w trzech wariantach kolorystycznych o zróżnicowanym stopniu przepuszczalności światła, dzięki czemu można go dopasować do indywidualnych potrzeb. Koniecznie trzeba zaznać, że dostępne są również różne typy poliwęglanu. Najbardziej popularne są: lity oraz komorowy. Niektóre firmy, w tym Walkways4u, stosują wyłącznie drugi z wymienionych, ponieważ lity bardzo szybko się rysuje (już na etapie montażu), po 1-2 latach w niesprzyjających warunkach pogodowych matowieje, jego małe przekroje (4-5 mm) nie nadają się do zadaszeń, gdyż są zbyt elastyczne (sprawdziłby się 8 mm, ale jest bardzo ciężki, a przy tym drogi). Poliwęglan komorowy z kolei jest naprawdę lekki, a więc łatwy w montażu, docinaniu i formowaniu. W związku z posiadaniem “komór” jest materiałem izolującym - wykorzystywany zatem tam, gdzie zadaszenie powinno izolować oraz zabezpieczać zarówno przed nadmierną ucieczką ciepła, jak i nadmierną jego penetracją. 

 

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu będzie doskonale komponować się z każdą zabudową ze względu na niezwykle nowoczesny design. Jedyną wadą materiału jest brak możliwości rozsunięcia go za pomocą pilota. 

Zadaszenie tarasuszkło czy poliwęglan?

Wybór odpowiedniego materiału do zadaszenia tarasu to nie lada wyzwanie. Jak wspomnieliśmy, na rynku można znaleźć niezliczoną ilość pomysłów, w jaki sposób chronić taras przed promieniami słonecznymi, a także deszczem lub śniegiem. Równie popularnym rozwiązaniem jest szkło hartowane, zwane również bezpiecznym. Nie da się ukryć, że stanowi ono swoisty zamiennik zadaszenia tarasu z poliwęglanu i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Niemniej jednak nie pasuje do każdego stylu architektonicznego i charakteryzuje się pełną przepuszczalnością światła, równocześnie chroniąc przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Warto również wspomnieć, że zadaszenie tarasu ze szkła nagrzewa się znacznie szybciej niż z poliwęglanu, równocześnie uniemożliwiając spokojny odpoczynek. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zdecydowanie należy przeanalizować zalety i wady każdego z dostępnych materiałów. Ceny obu materiałów są dość podobne, jednak szkło (hartowane lub hartowane i klejone) jest zdecydowanie lepsze. Nie rysuje się, ma pełną przezierność i bez wątpienia daje wrażenie luksusu. 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On Pinterest
Visit Us On FacebookVisit Us On Pinterest