Hale do jazdy konnej
Jeździectwo to sport szlachetny. Szkolenie koni wymaga od jeźdźca oraz trenera ogromu zaangażowania, pasji oraz cierpliwości. Jest jedną z dyscyplin, która od właścicieli zwierząt wymaga specjalnych warunków hodowlanych oraz odpowiedniego przygotowania. Samo hodowanie koni pociąga za sobą konieczność posiadania nie tylko wiedzy z tego zakresu, ale również odpowiedniego zaplecza technicznego. Zabudowa potrzebna do prawidłowego zaopiekowania się końmi to między innymi stajnie, łąki, gdzie zwierzęta mogą się wypasać, czy ujeżdżalnie. Hala do jazdy konnej powinna być miejscem, w którym zwierzę będzie czuło się swobodnie i bezpiecznie. Razem z jeźdźcem będzie bowiem spędzać tam wiele godzin treningowych.
[long_desc]
Trenowanie konia – od czego zacząć?
Klasyczny lonżownik to ujeżdżalnia dla konia, zbudowana na bazie okręgu. Określana również jako ring, najczęściej służy do trenowania konia z ziemi. Jest to jeden z podstawowych elementów wyposażenia profesjonalnych ośrodków jeździeckich. Jej charakterystyczną cechą są wysokie bandy, których celem jest ograniczenie pola widzenia konia, po to, aby w czasie treningu nie ulegać rozpraszaniu. Powinien on bowiem w spokoju skupić się w tym czasie na trenerze i odbywanym treningu. Oferujemy Państwu hale do jazdy konnej z zadaszeniem i oświetleniem, które pozwalają na trening niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i najwyższą trwałość budowli, drewniane hale do jazdy konnej tworzymy z drewna klejonego, uzupełniając je elementami litymi.
Budowa ujeżdżalni
Parametry wyjściowe, które bierzemy pod uwagę podczas projektowania ujeżdżalni, to oczywiście jej wielkość. Jest ona uzależniona od możliwości przestrzennych oraz potrzeb treningowych. Na etapie planowania ustalamy indywidualne wymiary dostosowane do wytycznych zleceniodawcy. Innym czynnikiem wpływającym na ostateczny kształt projektu są warunki klimatyczne. Decydują one między innymi o tym, czy ujeżdżalnia będzie zadaszona. Ukształtowanie terenu oraz oczywiście aspekt wizualny okolicy i pozostałych zabudowań mają decydujące znaczenie przy wyborze elementów takich jak kolor desek czy zadaszenia, gdyż zawsze dbamy o to, aby nowo powstałe budowle naturalnie wkomponowały się w otoczenie i stworzyły wraz z nim spójną całość.
Wymiary
Wymiary lonżownika powinny być ściśle dobrane do indywidualnych potrzeb konia oraz jeźdźców, determinowanych przez rodzaj wykonywanego treningu. Ujeżdżalnia musi być miejscem bezpiecznym, a jednocześnie na tyle komfortowym w użytkowaniu, aby zarówno koń, jak i trener podczas codziennych sesji mogli czuć się spokojnie. Standardowe lonżowniki mają średnicę około 18-20 metrów. Są to również optymalne wymiary najchętniej wybierane przez naszych klientów. Niektórzy decydują się na większe ujeżdżalnie, mające nawet 30 metrów średnicy, które oprócz trenowania konia z ziemi pozwalają na swobodną jazdę. Nasze dotychczasowe projekty obejmowały otwarte ujeżdżalnie o ścianach całkowicie deskowanych w wysokości około 180 centymetrów. Te parametry sprawią, że koń podczas pracy nie będzie się rozpraszać, natomiast dzięki całkowitemu pokryciu band deskami nie ma również ryzyka, że kopyto zwierzęcia w jakikolwiek sposób utknie między szczeblami.
Konstrukcja hali do jazdy konnej
Konstrukcje hal do jazdy konnej muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Muszą być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silne wiatry czy mrozy. Konstrukcje wykonujemy z drewna klejonego (słupy, oczep, główne krokwie) oraz elementów litych. Wszystkie wcześniej impregnujemy ciśnieniowo, aby zapewnić wieloletni? trwałość konstrukcji. Elementy metalowe wykorzystane do budowy ujeżdżalni (stopy H/zworniki) cynkujemy. Ogromną uwagę należy również zwrócić na konstrukcję dachu, który powinien wytrzymać obciążenie śniegiem w okresach zimowych. Stosowane dotychczas pokrycia to blachodachówka pod pełnym deskowaniem lub dach wykonany z impregnowanych desek, pokryte prostokątnym gontem bitumicznym.
Wykończenie
Wyposażenie hali we wszelkie elementy dodatkowe uzależnione jest wyłącznie od indywidualnego zapotrzebowania klienta. Już na etapie planowania podejmujemy decyzję o dodatkowym oświetleniu, liczbie bram czy dodatkowej osłonie od silnego wiatru lub słońca. W zależności od ukształtowania terenu i umiejscowienia budujemy hale z drenażem, który w czasie ulewnych deszczy pomoże odprowadzić wodę. Jest to element szczególnie ważny, kiedy wybiera się ujeżdżalnię bez zadaszenia.
Kim jesteśmy?
Od lat dbamy o najwyższą jakość oferowanych przez nas rozwiązań w zakresie budowy różnego typu zabudowań. Na każdym etapie naszych działań, począwszy od produkcji, przez transport, aż po końcowy etap realizacji, zachowujemy najwyższe europejskie i światowe standardy promujące odpowiedzialne zarządzanie światowymi zasobami leśnymi. Możesz więc zaufać nie tylko naszemu ogromnemu doświadczeniu, ale również odpowiedzialnemu podejściu do biznesu. Na każdym etapie realizacji zlecenia potrzeby naszych klientów są dla nas priorytetem!