Hodowla koni oraz ich trenowanie pociągają za sobą konieczność posiadania nie tylko wiedzy z tego zakresu, lecz również odpowiedniego zaplecza technicznego. Zabudowa potrzebna do prawidłowego zaopiekowania się końmi to między innymi stajnie, łąki, na których zwierzęta mogą się wypasać, a także ujeżdżalnie. Takie hale dla koni muszą być miejscem, w którym zwierzę będzie czuło się swobodnie oraz bezpiecznie. Powinny być też estetyczne, a przede wszystkim bezpieczne również dla trenujących z końmi osób. Odpowiednio zrealizowany projekt krytej ujeżdżalni dla koni może wiele ułatwić!

Praktyczne konstrukcje do treningów jazdy konnej

Klasyczny lonżownik, ring lub, innymi słowy, ujeżdżalnia dla konia, zbudowana na bazie okręgu – to jeden z podstawowych elementów wyposażenia profesjonalnych ośrodków jeździeckich. Oferujemy Państwu hale do jazdy konnej z zadaszeniem oraz oświetleniem, które umożliwiają trenowanie niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia. Kryta ujeżdżalnia dla koni stanowi centralny element ośrodka jeździeckiego, zapewniając doskonałe warunki do rozwijania umiejętności zarówno jeźdźców, jak i koni. Nasze hale dla koni to efekt połączenia pasji i doświadczenia w projektowaniu i budowie praktycznych konstrukcji – tego typu kryta ujeżdżalnia to przestrzeń, która stwarza możliwość doskonalenia umiejętności w komfortowych warunkach.

Zadbamy o najmniejszy detal – najlepsze hale dla koni

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, staramy się tworzyć coraz to lepsze konstrukcje. W naszej ofercie znajdą Państwo nie tylko standardowe hale do koni — zajmujemy się również budową krytych ujeżdżalni, w których to każdy szczegół jest maksymalnie dopracowany! Wszystkie konstrukcje zaprojektowane są z myślą o wygodzie i funkcjonalności, w końcu w hali jeździeckiej nie możemy pozwolić sobie na najmniejszy błąd!
Niedokładności w konstrukcji mogą prowadzić do niewłaściwej wentylacji, występowania ostrych krawędzi, nierówności na podłodze czy innych potencjalnych zagrożeń – to z kolei zwiększa ryzyko urazów zarówno dla koni, jak i jeźdźców. Ponadto w przypadku krytych ujeżdżalni i hal jeździeckich precyzja w konstrukcji ma ogromne znaczenie dla treningu koni. Niewłaściwe wymiary, nachylenie podłoża czy inne niedokładności mogą zaburzyć jego równowagę i prawidłowe ruchy podczas treningu.

ujeżdżalnia koni

Budowa krytej ujeżdżalni dla koni

Aby prawidłowo zaprojektować oraz wykonać konstrukcję ujeżdżalni koni, należy poznać wstępne ustalenia parametrów wpływających na decyzje projektowe. To przede wszystkim:
  • rozmiar powstającego obiektu,
  • lokalne warunki klimatyczne (np. zadaszenie bądź jego brak),
  • ukształtowanie terenu pod budowę,
  • sąsiednie zabudowania (np. kolor desek i dachu).
Są to najważniejsze atrybuty, które bierzemy pod uwagę podczas projektowania profesjonalnej ujeżdżalni koni. Wielkość budowanej konstrukcji zależy oczywiście od potrzeb treningowych klienta oraz możliwości przestrzennych. Standardowe lonżowniki mają średnicę około 15-20 metrów. Największe z obiektów, na które decydują się nasi klienci, pozwalają – oprócz trenowania konia z ziemi – również na swobodną jazdę. Nasze dotychczasowe projekty obejmowały otwarte ujeżdżalnie o ścianach całkowicie deskowanych w wysokości około 180 centymetrów. Takie parametry sprawiają, że koń podczas pracy nie będzie się rozpraszać, natomiast dzięki całkowitemu pokryciu band deskami nie pojawi się ryzyko, że kopyto zwierzęcia w jakikolwiek sposób utknie między szczeblami. Dbamy też o to, aby nowo powstałe budowle naturalnie wkomponowały się w otoczenie i stworzyły wraz z nim spójną całość.

Profesjonalna ujeżdżalnia koni? Tylko z solidnych materiałów!

Konstrukcje o takim przeznaczeniu powinny spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Muszą być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silne wiatry, a także obciążenie śniegiem oraz mrozy. Stosowane dotychczas pokrycia to blachodachówka pod pełnym deskowaniem lub dach wykonany z impregnowanych desek, pokrytych prostokątnym gontem bitumicznym. Konstrukcje obiektu wykonujemy z drewna klejonego (słupy, oczep, główne krokwie) oraz elementów litych. Wszystkie wcześniej impregnujemy ciśnieniowo, aby zapewnić wieloletnią trwałość konstrukcji. Elementy metalowe wykorzystane do budowy ujeżdżalni koni (stopy H, zworniki) cynkujemy.

Ujeżdżalnia koni wykonana od A do Z

Oprócz podstawowej konstrukcji należy brać pod uwagę wyposażenie uzupełniające. Budowa krytej ujeżdżalni dla koni obejmuje zatem dodatkowe oświetlenie, wykonanie bram w określonej przez klienta liczbie czy dodanie większej ilości osłon od wiatru lub słońca. W zależności od ukształtowania terenu i umiejscowienia budujemy również hale z drenażem, który w czasie ulewnych deszczy pomoże odprowadzić wodę. Jest to element szczególnie ważny, kiedy wybiera się ujeżdżalnię koni bez zadaszenia.
Większość klientów zdaje sobie sprawę, że budowa profesjonalnej, krytej hali jeździeckiej przeznaczonej do ujeżdżania oraz innego rodzaju treningu koni musi być realizowana przez specjalistów. Jako firma doświadczona w konstruowaniu różnego rodzaju i wielkości ujeżdżalni dla tych niezwykłych zwierząt, oferujemy stworzenie im doskonałych warunków w każdej stadninie. Dbamy również o to, by każda zbudowana przez nas nowoczesna hala jeździecka była idealnym miejscem do jazdy konnej. Estetyczne, praktyczne i solidne konstrukcje? Tylko w WALKWAYS4U!
Zainteresowanych budową obiektu do treningu z końmi zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania – wszystkie niezbędne dane znajdziecie Państwo w zakładce „Kontakt”.