Drewno klejone to świetny materiał konstrukcyjny, który warto wykorzystać do budowy hal przeznaczonych na treningi jazdy konnej. Tego typu projekty wymagają bowiem użycia solidnych materiałów, aby przestrzeń mogła służyć przez wiele lat. Drewno klejone pozwala tworzyć mocne i trwałe konstrukcje, które dodatkowo cechuje piękny oraz naturalny wygląd. Taki charakter budowli doskonale pasuje do szlachetnych zwierząt, jakimi są konie. Co jest istotne w budowaniu miejsca do pracy z nimi?
Ujeżdżalnie i lonżowniki
Wiele dyscyplin sportowych wymaga specjalnie przygotowanego miejsca do trenowania. Tak jest również w przypadku jazdy konnej. Jedną z przestrzeni przeznaczonych do pracy z tymi zwierzętami jest ujeżdżalnia. Służy ona do nauki jazdy oraz do przeprowadzania konkursów. Innym popularnym rodzajem miejsca do ćwiczenia jeździectwa konnego jest budowany na bazie okręgu lonżownik. Ta forma doskonale nadaje się do trenowania zwierzęcia z ziemi. Praca na lonżowniku pozwala wzmocnić gibkość oraz równowagę konia. Standardowa średnica wybierana przy tego typu konstrukcjach wynosi około 18-20 metrów. Mogą być to jednak również większe wartości, sięgające nawet 30 metrów.
Konstrukcje kryte i otwarte
Ujeżdżalnia lub lonżownik mogą być przestrzenią otwartą bądź krytą. To, jaki rodzaj należy wybrać, uzależnione jest w dużej mierze od warunków klimatycznych, które panują na danym terenie. Zdecydowanie lepszą opcją jest konstrukcja z zadaszeniem, ponieważ chroni ono przed deszczem czy śniegiem, co umożliwia trenowanie także jesienią i zimą. W celu sprawniejszego odprowadzania wody w czasie silnych opadów można zastosować specjalny drenaż. Kryte hale z drewna klejonego powinny sprawdzić się w naszym kraju, gdyż pogoda tutaj bywa bardzo kapryśna. Poza kwestią zadaszenia ważne są też ściany konstrukcji – boki nie mogą posiadać wystających elementów. Muszą być też odpowiednio wysokie, by nie prowokowały zwierzęcia do skoku.
Drewno klejone do budowy hali dla koni
W przypadku chęci posiadania solidnej ujeżdżalni można zdecydować się na wykonanie konstrukcji z wykorzystaniem drewna klejonego. Do postawienia hali z drewna warto wykorzystać właśnie ten rodzaj, bowiem jest to surowiec mocny oraz odporny na działanie warunków atmosferycznych. Dobrze znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, wilgoć czy wiatr. W konstrukcji mogą występować też elementy wykonane z innych surowców. Wszystkie powinny być jednak dobrze zabezpieczone, by budowla służyła przez długi czas.
Jeździectwo to wyjątkowy sport, który wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego. Stworzona z drewna klejonego hala do jazdy konnej może być zatem idealnym miejscem treningów, zwłaszcza jeśli wybierze się wersję zadaszoną, która sprawdzi się w ciągu całego roku. Przy projektowaniu warto też uwzględnić oświetlenie umożliwiające korzystanie z ujeżdżalni także po zmroku. Takie połączenie sprawia, że otrzymujemy warunki wprost idealne do trenowania i rozwijania jeździeckiej pasji.
Dodaj komentarz