Drewno klejone w budowlach publicznych

wpis w: blog | 0

 

drewno_klejone02-popup-300x225Która moda była pierwsza, moda na drewno czy moda na ekologię? Nie wiemy, ale drewno i ekologia często występują razem. Właśnie odkryłem uzasadnienie, dlaczego coraz częściej budowle użyteczności publicznej zawierają elementy wykonane z drewna lub nawet są z niego wykonane w całości.

drewno_klejone03-popup-300x225Drewno kojarzy się nam z naturą, nawet, gdy jest ścięte, pomalowane lakierem i użyte w konstrukcji. Widok elementów z naturalnego drewna sprawia nam przyjemność, jest namiastką obcowania z naturą, lubimy sąsiedztwo wyrobów z drewna. Zadowolenie przyszłych użytkowników jest najistotniejszym kryterium wznoszenia obiektów użyteczności publicznej. Dlatego właśnie coraz częściej administracje publiczne życzą sobie zastosowania konstrukcyjnego drewna klejonego do wykonania zadaszeń, hal, basenów czy pawilonów. Konstrukcje drewniane sprawiają wrażenie lekkich i jednocześnie solidnych, żadne inne materiały w postrzeganiu nie łączą ze sobą tych, zdawałoby się, przeciwstawnych cech.

 

drewno_klejone05-popup-225x300Konstrukcja jest albo ciężka i solidna (stal, beton), albo lekka i delikatna (aluminium, plastik). Istotną cechą konstrukcji wykonanej z drewna z punktu widzenia sprawnej realizacji inwestycji może być uproszczenie procedur związanych z budową – lekkie konstrukcje, nietrwale związane z gruntem nie wymagają pozwolenia na budowę. Jeśli w na przykład w miejscach gdzie konstrukcja opiera się na ziemi widoczna jest śruba mocująca, którą można odkręcić to uznaje się, że konstrukcja jest „nietrwale związana z gruntem”, choćby ważyła nawet wiele ton! I wtedy pozwolenie na budowę niepotrzebne. Sprytne, nieprawdaż?

Skontaktuj się z nami jak najszybciej i zarezerwuj dowolny tydzień w roku.

Napisz do nas lub zadzwoń na numer +48 501 162 361