Ogród zimowy to wyjątkowe przeszklone pomieszczenie, które stanowi swoiste okno na świat. To w nim można komfortowo podziwiać krajobraz, nawet gdy pogoda na dworze nie rozpieszcza. Odpowiednio wyposażony i pięknie udekorowany jest idealny do spędzania wolnego czasu oraz przyjmowania gości. Wiele osób lubi otoczenie roślin, a oszklone pomieszczenie jest doskonałym miejscem do ich hodowania. W tym wpisie odpowiemy na pytania, jak postawić tę konstrukcję oraz dlatego warto się na nią zdecydować.
Strona techniczna konstrukcji
Zimny ogród zimowy jest nieogrzewaną przestrzenią przeszkloną, która opiera się na stabilnym szkielecie. Warto wykonać go z wyjątkowo pasującego do tego rodzaju konstrukcji drewna klejonego. Ściany pomieszczenia z kolei dobrze jest stworzyć ze szkła hartowanego, które uznawane jest za bezpieczne oraz wytrzymałe. Ogród zimowy może być dobudowany do budynku (np. zostać postawiony na istniejącym już tarasie) lub stanowić wolnostojący twór architektoniczny. Jeśli decydujemy się na jakąkolwiek konstrukcję, także drewniany ogród zimowy, koniecznie trzeba pamiętać o stosowaniu się do przepisów prawa budowlanego. W zależności od jego rozmiaru wymagane może być zgłoszenie lub pozwolenie na budowę.
Drewno klejone w szkielecie zimnego ogrodu zimowego
Wykorzystanie drewna klejonego do budowy szkieletu ogrodu zimowego jest świetnym pomysłem. Przemawiają za tym m.in. trzy powody:
- to wytrzymały, solidny materiał, który wykazuje odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych,
- ten naturalny budulec idealnie współgra wizualnie z wszelkimi roślinami,
- sięgając po wysokiej jakości drewno klejone, można być spokojnym o stabilność ogrodu zimowego oraz o jego prezencję.
Jedno pomieszczenie, wiele możliwości
Pięknie urządzony nowoczesny ogród zimowy w ciepłych miesiącach może służyć jako kącik wypoczynkowy. Warto wyposażyć tę przestrzeń w wygodne meble, wykonane np. z rattanu lub technorattanu. Tak zyskuje się wyjątkowe miejsce do spędzania czasu zarówno w samotności, w towarzystwie książki, jak i ze znajomymi. Ogród zimowy to dobry pomysł także na urządzenie miejsca pracy – jest świetną przestrzenią na pracownię artystyczną czy domowe biuro. Bez względu na to, jakie jest główne przeznaczenie zimnego ogrodu zimowego, warto umieścić w nim rośliny. Należy jednak pamiętać, że zimą temperatura w ogrodzie jest niska i w tym okresie można hodować w nim jedynie rośliny odporne na chłód. Nawet jeśli dane gatunki mogą zimować w ogrodzie, trzeba pamiętać, by o nie właściwie dbać.
Każdy, kto chce zyskać nietuzinkową przestrzeń, powinien przemyśleć inwestycję w zimny ogród zimowy. Jest on bowiem idealnym miejscem do sezonowego wypoczynku czy nawet do pracy. Piękny wystój wnętrza – szczególnie wzbogacony doskonale komponującą się z drewnem roślinnością – oraz widoki za oknem sprawią, że przebywanie w drewnianym ogrodzie zimowym będzie zawsze wiązało się z odprężeniem.
Dodaj komentarz