Oszklona weranda przy Twoim domu

wpis w: blog, szklana zabudowa | 0

przeszklona weranda

Weranda to dobudówka do domu, która posiada zadaszenie oraz ściany. Często – mylnie – bywa nazywana oranżerią, gankiem, a nawet ogrodem zimowym. Najbardziej efektowna oraz nowoczesna jest szklana zabudowa. Może ona powstać na bazie tarasu lub zostać zbudowana od podstaw. Przeszklona weranda to nie tylko sposób na zwiększenie metrażu budynku, to także miejsce, które może stworzyć niepowtarzalny klimat oraz dodać przytulności. Umożliwia to zaaranżowanie wymarzonej przestrzeni z dużą ilością światła, w której będzie można spędzać czas o każdej porze roku.

Czy budowa werandy wymaga pozwolenia na budowę?

Jeśli przestrzeń werandy nie będzie większa niż 35 m2 to pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Określa to ustawa o prawie budowlanym (art. 29 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Niemniej należy jednak pamiętać, że obiekt musi być oddalony od granicy sąsiedniego budynku o co najmniej 4 metry w przypadku, jeśli w ścianie planowanego budynku będą okna lub o 3 metry, jeśli okien nie będzie. Pomimo tego, że pozwolenie nie jest wymagane, to należy dokonać zgłoszenia budowy odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, załączając oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz odpowiednie szkice bądź rysunki.

Szklana weranda – miejsce wielu możliwości!

Przestrzeń ta stwarza wiele możliwości do zagospodarowania, uzależnionych od naszych osobistych preferencji – nie tylko relaks, ale i praca w tym miejscu może być przyjemna. Współcześnie coraz więcej osób przechodzi na home office. Niestety czasami domowa codzienność może rozpraszać bardziej niż biurowy hałas. Oszklone werandy mogą okazać się przyjemnym, a przede wszystkim spokojnym miejscem do pracy. Można w nich miło spędzać czas przez cały rok, niezależnie od klimatu, jaki panuje za oknem. Chronią one również przed wiatrem oraz opadami. A podczas upalnych dni wystarczy rozsunąć szklane ściany, wpuszczając świeże powietrze. Dobudówka wychodząca na ogród dzięki otaczającej zieleni daje więcej spokoju niż przysłowiowe cztery ściany, a naturalne światło dzienne – w przeciwieństwie do sztucznego – dodaje energii, dodatkowo wspierając naszą wydajność. Przeszklona weranda to uniwersalne miejsce, w którym można stworzyć przestrzeń do wypoczynku, pracy, a nawet jadalnię, czy kuchnię w bliskim otoczeniu natury. Jedną z ogromnych zalet szklanej werandy jest możliwość hodowania w niej roślin, które wymagają specjalnych warunków.

Oszklone werandy to doskonałe miejsce do wypoczynku. Można w nich przebywać, ciesząc się promieniami słońca lub spoglądać na pejzaż zimowy nie odczuwając chłodu. Stanowią one świetne rozwiązanie dla osób, które szukają pomysłu na stworzenie swojej strefy relaksu w przydomowej przestrzeni. Tego typu zabudowa, która będzie odpowiednio zaprojektowana to doskonały pomysł na zaproszenie natury w swoje cztery ściany o każdej porze roku – nawet jeżeli mieszkamy w mieście. Dodatkowo weranda pozwoli na zwiększenie przestrzeni użytkowej Twojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.