W ostatnim wpisie zatrzymaliśmy się na dłużej przy drewnianych carportach. Wspominaliśmy, że konstrukcje te mogą być różnej wielkości – i dziś przyjrzymy się właśnie takim sporym budowlom, wykonanym z drewna klejonego. Opiszemy także, jakie inne pokaźne konstrukcje można stworzyć przy użyciu tego surowca.
Klejone warstwowo oraz impregnowane ciśnieniowo drewno to solidny materiał, który dzięki swojej wytrzymałości, sztywności oraz lekkości doskonale sprawdza się do tworzenia konstrukcji sporych rozmiarów oraz do realizacji nietypowych projektów. Z tego powodu powstają z niego nowoczesne wiaty garażowe, hale, pasaże czy dachy basenowe.
Parking dla kilku aut
Jednym z przykładów na wykorzystanie drewna klejonego może być budowa wiaty drewnianej dwustanowiskowej lub carportu na jeszcze większą ilość aut. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku posesji prywatnych, jak i komercyjnych – przy hotelach, restauracjach itd. Zadaszona wiata chroni samochody przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych czy promieni UV. Może być także zabezpieczeniem przed zabrudzeniami. Pod sporych rozmiarów wiatą można przechowywać też przyczepę campingową, a kiedy postawimy w niej stojaki na rowery, zamieni się ona w doskonałe miejsce do parkowania tych jednośladów.
Przestrzeń handlowa i usługowa
Drewno klejone jest też doskonałym budulcem w przypadku pasaży, a także hal i hangarów przeznaczonych do handlu. Mogą być to przestrzenie zabudowane lub otwarte. Połączenie elementów drewnianych oraz wykonanych np. z PVC tworzy miejsce, które jest idealne m.in. do ekspozycji drzewek czy roślin – ten rodzaj towarów wymaga bowiem dużej przestrzeni oraz odpowiednich warunków przechowywania. Zadaszona przestrzeń może być też dodatkowym miejscem w restauracji. Z drewna można stworzyć estetyczną wiatę lub zamknięte pomieszczenie – na kształt ogrodu zimowego. Do budowy oranżerii warto wykorzystać także szkło hartowane.
Miejsce dla sportu i rekreacji
Konstrukcjami, które także mogą być wykonane z drewna klejonego, są obiekty sportowe i rekreacyjne – takie jak hale widowiskowo-sportowe, ujeżdżalnie czy korty tenisowe. Miejsca te wymagają przestronności, a także ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, aby można było aktywnie spędzać w nich czas niezależnie od pogody. Dlatego drewno klejone świetnie nadaje się do tworzenia właśnie takich budynków. Innym zastosowaniem tego budulca może być wykorzystanie go jako zadaszenie basenów. W przypadku pływalni drewniane obramowanie i zabudowa ze szkła hartowanego pozwalają na korzystanie z tego miejsca przed dłuższy okres – nie tylko latem. Jest to też ochrona przed ewentualnymi zanieczyszczeniami wody. Rozbudowane zadaszenie może nie tylko ochronić nieckę basenu, ale także stworzyć idealne, zamknięte miejsce do wypoczynku.
Dobrej jakości, impregnowane ciśnieniowo drewno klejone warstwowo ma szeroki zakres zastosowania. Opisane powyżej przykłady nie zamykają listy możliwości. Ten naturalny surowiec pozwala na precyzyjny, łatwy montaż oraz demontaż, a jego wysoka wytrzymałość sprawia, że coraz chętniej sięga się po niego przy budowaniu różnych obiektów.
Dodaj komentarz