Wiata garażowa – wiele możliwości wykorzystania

wpis w: blog, carporty | 0
Drewniane wiaty gara?owe z pomieszczeniem gospodarczym, zabudowa taras?w, basen?w, zabudowa szklana, drewniana

Drewniany carport jest doskonałym rozwiązaniem, gdy nie chcemy lub nie możemy zbudować murowanego garażu. Wiata tworzy miejsce do schowania auta przed opadami czy szkodliwym działaniem promieniowania UV. Może ona służyć też celom niezwiązanym z samochodem, takimi jak składowanie narzędzi ogrodniczych, a nawet organizacja pod zadaszeniem spotkań towarzyskich.


Jak skonstruowany jest carport?


Drewniany carport to konstrukcja składająca się ze słupów oraz dachu – są warianty wolnostojące lub przymocowane do ściany istniejącego już budynku. Taka wiata może posiadać także ściany – stanowi wtedy jeszcze większą ochronę. Istnieją różne wielkości carportów drewnianych: od tych małych, po konstrukcje, które mogą pomieścić nawet kilka aut. Przed postawieniem wiaty należy jednak sprawdzić przepisy prawa związane z jej budową – formalności uzależnione są między innymi od wielkości carportu właśnie.


Istotny przy wyborze drewnianego carportu jest rodzaj surowca, który zostanie wykorzystany przy jego konstruowaniu. Drewno klejone to wybór znacznie lepszy od litego – jest trwalsze, lepiej znosi trudne warunki na dworze oraz nie ma tendencji do pęknięć czy wypaczeń. Poza wykonaniem z niego słupów oraz ścianek ważny jest także rodzaj pokrycia dachowego. Warto wybrać materiał, który będzie wytrzymały i odporny na działanie promieni słonecznych – by nie doprowadzić do nadmiernego nagrzewania się auta.


Ochrona samochodu i nie tylko


Wiaty drewniane to idealne miejsca do parkowania czterech kółek. Pod nimi auta będą zabezpieczone przed działaniem promieniowania UV, a także przed brzydką pogodą. Do bardzo uciążliwych dla posiadaczy samochodów opadów można zaliczyć m.in. śnieg – potwierdzi to każdy, kto po śnieżnej nocy musiał w pośpiechu zrzucać biały puch z maski, by zdążyć do pracy. Również deszcz ma swój wpływ na wygląd auta – pozostawia bowiem nieestetyczne zacieki na lakierze. Wiata może ochronić auto także przed zabrudzeniem karoserii ptasimi odchodami czy spadającymi z drzew liśćmi lub gałęziami.


Carporty drewniane sprawdzą się nie tylko w przechowywaniu auta. Mogą być one także miejscem do magazynowania różnych narzędzi oraz mebli ogrodowych. Na bazie wiaty można również budować zamykane pomieszczenia gospodarcze z drewna. Czasem zadaszenie okazuje się być przydatne podczas imprez w sezonie letnim, gdy nie mamy tarasu lub altany. Tego typu spotkanie towarzyskie z powodzeniem można zorganizować pod odpowiednio przygotowanym do tego carportem. Trzeba jedynie wystawić auto, ustawić stół i krzesła oraz udekorować tę przestrzeń by, uzyskać klimatyczne miejsce do organizacji imprez.


Postawienie drewnianej wiaty jest mniej kłopotliwe niż budowa garażu, szczególnie gdy skorzystamy z usług profesjonalistów. Korzyści z jej posiadania jest wiele, a solidnie wykonana może służyć przez lata. Warto dopasować jej wygląd do charakteru działki, by całość była spójna pod kątem wizualnym.

Drewniane garaże wiaty carporty, zadaszenia basenów i tarasów z drewna. Kryta ujeżdżalnia dla koni z drewna klejonego
Obraz nr  . Garaże z drewna, carporty drewniane, wiaty samochodowe z drewna klejonego impregnowane zabudowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.