Urokliwy zakątek z drewnianą pergolą

wpis w: blog, pergole | 0
Nowoczesna pergola

Przebywanie w pięknych przestrzeniach może pozytywnie oddziaływać na samopoczucie, a lato to idealna pora roku do spędzania czasu na zewnątrz. To dlatego wielu osobom zależy na efektownej architekturze ogrodowej. Jednym ze sposobów na ozdobienie tego rodzaju miejsca jest wykorzystanie drewnianej pergoli – konstrukcja ta to dekoracja, która pasuje do różnych stylów i może stanowić wyjątkowe, drewniane zadaszenie. Ponadto możliwe jest wkomponowanie w nią wielu roślin. Takie połączenie pozwala stworzyć oazę spokoju w przydomowym skwerze lub na tarasie.Czym jest pergola?


Pergola to rodzaj małej architektury ogrodowej składający się z dwóch rzędów słupów, na których układa się, pełniące rolę swoistego daszku, kratownice. Konstrukcja ta może mieć różne rozmiary. Często oplatana jest pnącymi roślinami, a niekiedy wykorzystywane do niej jest specjalne poszycie – ważne by było przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Materiał lub rośliny pozwalają tworzyć zacieniony zakątek. Pergola może być też idealnym miejscem na umieszczenie dodatkowego oświetlenia, które wieczorami stworzy wyjątkowy klimat. Drewniane konstrukcje są uniwersalne, a także doskonale współgrają z roślinnością. Pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych tarasów.Idealne miejsce dla pergoli


Rozmiar pergoli może być dobrany do potrzeb. Taką dekoracją ogrodową mogą więc cieszyć się zarówno osoby dysponujące dużymi, jak i niewielkimi przestrzeniami. Pergola nadaje się do umiejscowienia w różnych punktach w ogrodzie lub na tarasie. Świetnie sprawdzi się w okolicach wejść na ścieżki – wtedy posłuży jako dekoracja wyjątkowych, klimatycznych alejek. Z powodzeniem można ją wykorzystać także jako drewniane zadaszenie tarasu. Pod dużą pergolą warto ustawić siedzenia i stolik – w ten sposób powstanie kącik wypoczynkowy, w którym przyjemnie jest skryć się przed słońcem lub deszczem.Czy drewniana pergola jest wytrzymała?


Drewno, w szczególności klejone, jest solidnym budulcem, a pergola wykonana z tak wysokiej jakości tworzywa z pewnością posłuży na długo. Trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na wykorzystane materiały, ale też na jakość wykonania i odpowiednie zaimpregnowanie drewnianych powierzchni. Połączenie tych wszystkich zalet wiąże się z dużą wytrzymałością pergoli.


Drewniana pergola może być wyjątkową ozdobą tarasu lub ogrodu. Dzięki zadaszeniu stworzy cień, który często poszukiwany jest w trakcie słonecznych dni. Wkomponowanie w nią pnących roślin, takich jak winobluszcz, róża pnąca czy wiciokrzewy nada przestrzeni sporo uroku. Drewno jest solidne, dlatego nawet ciężkie rośliny mogą piąć się po takiej pergoli. To rozwiązanie dobre dla wszystkich, którzy marzą o zakątku jak z bajki.

Pergola tarasowa do pokrycia szk?em. Drewno klejone, zadaszenie tarasu
opole-giant-pergola-miejska-konstrukcje-drewniane-2011_00001a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.