Posiadacze czterech kółek nie zawsze mogą sobie pozwolić na zadaszenie dla swojego pojazdu. Jednak jeśli nadarza się ku temu okazja, przychodzi czas na podjęcie decyzji, jaką dokładnie wiatę wybrać. W szczególności nad takim pomysłem powinni się zastanowić ci, którzy posiadają kilka pojazdów, ponieważ wielostanowiskową wiatę stawia się szybko i stosunkowo tanio, w porównaniu z garażem o takich gabarytach. Zarówno gotowy projekt, jak i własna koncepcja mają swoje zalety oraz wady, które warto dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji. Poruszymy więc dziś tę kwestię i pomożemy w wyborze właściwego rozwiązania.
Zalety gotowego projektu
Wiele osób korzysta z opracowanych wcześniej koncepcji – jest to zrozumiałe, w końcu gotowy projekt to wygoda. Wybranie takiego rozwiązania eliminuje przede wszystkim konieczność projektowania całej konstrukcji od podstaw. Opierając się na sprawdzonych rozwiązaniach, oszczędzić można masę czasu, a także uniknąć popełnienia błędów koncepcyjnych, które mogą się pojawić w przypadku tworzenia projektu od zera. Gotowe projekty często są starannie przemyślane pod względem technicznym oraz estetycznym, co wpływa pozytywnie na ostateczny wygląd, jak i funkcjonalność wiaty samochodowej. Czy taki sam efekt można osiągnąć, projektując wiatę samemu?
Argumenty za samodzielnym planowaniem
Według niektórych wybór gotowego projektu ogranicza kreatywność oraz dopasowanie wiaty do indywidualnych wymagań. W końcu wiele gotowych projektów zostało już zrealizowanych, co może sprawić, że konstrukcje będą do siebie podobne. Jeśli zależy nam na unikalnym wyglądzie lub konkretnych funkcjonalnościach, własna koncepcja może być lepszym wyborem. Doskonałym przykładem jest wielostanowiskowa wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym. Projekt takiego obiektu powinien uwzględniać charakterystyczne wymogi techniczne. Co jest więc ważne?
- Ukształtowanie terenu wyznaczonego pod wiatę
Należy brać pod uwagę stopień nachylenia jak i jego kierunek, czasami bowiem nietypowy teren wymaga specyficznych rozwiązań konstrukcyjnych. To samo tyczy się zastosowanych materiałów.
- Wymiary stanowisk przeznaczonych na pojazdy
Choć wśród gotowych projektów bez problemu można znaleźć wielostanowiskowe wiaty, to jeśli zależy nam na wyznaczeniu miejsc na innego rodzaju maszyny, stworzenie własnego projektu będzie lepszą opcją. Pozwoli na dopasowanie wiaty idealnie do swoich potrzeb.
- Dobór stylu
Gotowe projekty zazwyczaj umożliwiają wybór koloru czy wykończenia, np. w kwestii koloru dachówki, czy elementów konstrukcyjnych. Czasem jednak łatwiej jest zaprojektować wiatę specjalnie pod resztę obiektów z otoczenia.
- Nadprogramowe instalacje
Tworząc własny projekt, mamy możliwość uwzględnienia naszych osobistych preferencji również w kwestii założenia różnego rodzaju instalacji we wiacie. Dzięki temu można zastosować dodatkowe rozwiązania w postaci oświetlenia czy rozbudowanej sieci elektrycznej. Zyskuje się wówczas dużą wiatę, która pełni pomocnicze funkcje.
A może kompromis?
Warto pamiętać, że osoba, która na co dzień nie wykonuje projektów konstrukcyjnych, nie będzie jednak wiedziała, co zrobić od A do Z. Dlatego też w takiej sytuacji zazwyczaj stawia się na korzystanie z pomocy specjalistów. Można zaproponować mimo tego własną koncepcję i zaufać wykonawcy – wprowadzi on do naszego projektu niezbędne poprawki, tak aby był on możliwy do zrealizowania. W ten sposób można osiągnąć niezbędny kompromis i być zadowolonym z efektów współpracy.
Wybór pomiędzy gotowym projektem a własną koncepcją zależy od naszych potrzeb oraz umiejętności. Projekt przygotowany przez profesjonalistę jest pewny i nie trzeba na niego czekać – od razu można realizować budowę. Własna koncepcja jest natomiast wskazana dla osób poszukujących oryginalności oraz indywidualnego podejścia. Kluczowa jest zatem dokładna analiza oraz rozważenie zalet i wad danego rozwiązania.
Dodaj komentarz