Wiata garażowa trzystanowiskowa jako alternatywa dla garażu

wpis w: blog, carporty | 0

MARS_3_PLUS_LUX_GORZKOWICE_06.2022_00002_A_1-1

W naszym kraju zarejestrowanych jest aż ponad 23,4 mln samochodów osobowych, a rynek motoryzacyjny staje się coraz potężniejszy. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez posiadania własnego auta – jest to szczególnie zauważalne wśród tych mieszkających blisko większych miasta, u których nierzadko na podjeździe parkuje samochodów tyle, ile jest domowników. Duża ilość aut pod domem wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Osobną kwestią jest także znalezienie praktycznego rozwiązania na ochronę innych pojazdów, np. przyczep i motorówek. W porównaniu z budową ocieplanego garażu wiata garażowa trzystanowiskowa wiąże się ze znacznie niższymi kosztami. O zaletach solidnych wiat wolnostojących pisaliśmy już tutaj. W dzisiejszym artykule przedstawimy techniczne aspekty konstrukcji, wykończenia i montażu carportu.

Wiata garażowa trzystanowiskowa – jak zrobić taką konstrukcję?

Wiata garażowa na 3 samochody to budynek, podczas którego budowy nadrzędną kwestią jest postawienie solidnych fundamentów i zwrócenie uwagi na wybór nawierzchni, na której będą parkowały pojazdy. Miejsce garażowania można utwardzić zarówno powszechnie stosowaną kostką brukową, jak i ażurowymi płytami betonowymi lub kostką drewnianą. Nawierzchnie z kostki lub te żwirowe wymagają obramowania zapobiegającego ich rozchodzeniu się. Zrobimy to za pomocą krawężników chodnikowych lub betonowych tralek. Równocześnie z wyborem nawierzchni przygotowujemy fundamenty, na których oprze się wiata. Stopy fundamentowe, na których umocowana zostanie cała konstrukcja, to betonowe słupy wpuszczone w ziemię na głębokość około 80-100 cm.

Lokalizacja wiaty powinna także uwzględniać regularność terenu. Nawierzchnia musi być w pierwszej kolejności wyrównana, a jej poziom nieznacznie wyniesiony ponad otaczający teren. Zapobiegnie to gromadzeniu się wody w miejscu garażowania samochodu i ułatwi spływ topniejącego śniegu. Na wyrównanym terenie po stworzeniu dołów oraz lekkim stwardnieniu betonu wstawiamy do środka stalowe uchwyty mocujące, zwracając uwagę, aby również były one ustawione prosto. Na tym etapie stworzonej konstrukcji możemy wyznaczyć linię odniesienia na słupach nośnych – wyznaczy ona wysokość naszego budynku.

Krok po kroku, czyli jakie etapy są niezbędne

Trzystanowiskowa wiata garażowa wymaga zatem:

  • przygotowania narzędzi i materiałów,
  • wyboru odpowiedniego miejsca,
  • przygotowania fundamentów,
  • postawienia słupów nośnych,
  • wzniesienia konstrukcji,
  • wyboru i montażu pokrycia dachu.

Odpowiednie zadaszenie i ściany wiaty jako budynku wolnostojącego

Materiał, z którego zostanie wykonany dach wiaty, ma ogromne znaczenie dla jej funkcjonalności. W przypadku tak dużego obiektu z trzema miejscami parkingowymi solidne zadaszenie i ściany boczne to podstawa. W zależności od tego, czy zamówione pokrycie to dachówka, blacha czy bitum, wiata musi być trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i korozję, dzięki czemu będzie rzeczywistą alternatywą dla garażu. Wiaty garażowe, ze względu na stosunkowo niskie koszty i walory użytkowe, cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

Jak widać, wiata z miejscem na trzy samochody to konstrukcja wymagająca konkretnego planu, a także dokładności. Z tego powodu warto jej budowę zlecić profesjonalistom. Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Wam techniczne aspekty tego procesu i dzięki temu zdecydujecie się na postawienie wiaty na swojej posesji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.