Przepisy, normy oraz zasady prawa są często zawiłe i nie każdy jest w stanie bez problemu je zro-zumieć. Sytuacja ta tyczy się wielu dziedzin, także nieruchomości i branży budowlanej. Skompli-kowane prawa dotyczą także działek. Nawet jeśli ktoś ma własną, to nadal musi liczyć się z pew-nymi ograniczeniami. Nie zawsze można wybudować konkretny obiekt bez wcześniejszego uzy-skania pozwolenia. Czasem wystarczające będzie jednak zgłoszenie. Przepisy cały czas się zmieniają, wobec tego konieczne jest śledzenie ich na bieżąco. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Jeśli ktoś chce uniknąć problemów w niedalekiej przyszłości, to powinien sprawdzić, czy można bezproblemowo postawić carporty i wielostanowiskowe wiaty garażowe, szklany dach nad tarasem, pergole czy ogrody zimowe.
Sprawdź, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia
Wiele osób decyduje się na wybudowanie pergoli, która świetnie sprawdza się jako element istnie-jącego budynku lub odrębny obiekt budowlany. Jeśli nie ma żadnego fizycznego oddzielenia z bu-dynkiem mieszkalnym, to należy traktować pergolę jako element domu. Będąc samodzielnym obiektem budowlanym lub obiektem małej architektury, nie wymaga pozwolenia na budowę, nie trzeba nawet dokonywać zgłoszenia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pergoli o mocnej kon-strukcji i większych wymiarach. Może być nawet konieczne uzyskanie decyzji o warunkach zabu-dowy. Budowa zadaszenia z drewna, poliwęglanu lub szkła hartowanego najczęściej w świetle prawa budowlanego nie wiąże się z koniecznością wnioskowania o udzielenie pozwolenia.
Nie każdy wybiera jednak garaż w bryle budynku. Świetnym rozwiązaniem jest nowoczesna wiata garażowa. Pojawia się jednak pytanie, czy trzeba mieć pozwolenie na jej postawienie, czy wystar-czy jedynie dokonać zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Wiata jest obiektem niezamkniętym, czyli nieobudowanym ze wszystkich stron. Nie ma wobec tego konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, konieczne jest jednak jej zgłoszenie w przypadku obiektu o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych. Jeśli na działce znajduje się budynek mieszkalny, to decyzja o pozwolenie na budowę wiaty o powierzchni zabudowy do 50 metrów kwadratowych staje się zbędna, to samo dotyczy zgłoszenia jej budowy. Trzeba jednak pamiętać, że na każde 1000 metrów kwadratowych mogą przypadać wyłącznie dwa obiekty.
A co z ogrodami zimowymi?
W przypadku ogrodu zimowego konieczne jest zgłoszenie budowy. Powierzchnia zabudowy oran-żerii nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych. Istotne jest także to, aby na każde 500 me-trów kwadratowych przypadało nie więcej niż dwa obiekty. Warto w sytuacji chęci postawienia ogrodu zimowego, będącego nieodłączną częścią budynku, że konieczne będzie zachowanie 4 me-trów odległości od ściany z oknami, oraz 3 metrów w przypadku ściany pozbawionej okien.
Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Czasem konieczne jest zgłoszenie budowy tarasu, pergoli, altany, oranżerii lub wiaty. Należy to zrobić w odpowiednim wydziale architektoniczno-budowlanym. We wniosku trzeba dokładnie opisać rodzaj obiektu, jego usytuowanie na działce, zakres robót budowlanych i termin ich rozpoczęcia. Podsumowując, na własnej działce śmiało można tworzyć przeróżne konstrukcje, dzięki którym zdecydowanie zyskuje na estetyce, jednak konieczne jest branie pod uwagę zasad prawnych i pilnowanie, jakie z nich muszą być zastosowanie w konkretnym przypadku.
Dodaj komentarz