Pergola drewniana w ogrodzie – zrealizuj ten projekt na wiosnę!

wpis w: blog, pergole | 0

Pergola z drewna

Nadeszła wyczekiwana przez wiele osób pora roku. Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, a wraz z nią przyszedł czas przygotowywania przestrzeni wokół domu. I mowa tu nie tylko o sadzeniu pierwszych roślin (tych ozdobnych oraz jadalnych), ale także o zaplanowaniu kącika do relaksu. Świetną opcją do wykorzystania w przestrzeni jest pergola ogrodowa z drewna. Dziś odpowiemy na pytania związane z typem surowca, z jakiego wykonuje się tę efektowną aranżację i podpowiemy, jak zabrać się za realizację pergoli. Zapraszamy!

W okresie letnim poruszaliśmy już tematykę pergoli, jednak skupiliśmy się na przedstawieniu ogólnych aspektów z nią związanych (zob. wpis „Urokliwy zakątek z drewnianą pergolą”). Teraz nastał idealny czas, by nieco przypomnieć pewne kwestie, gdyż – jak wspomnieliśmy – rozpoczęła się wiosna. Można rozpocząć planowanie, a następnie przejść do realizacji projektu pergoli. Warto to zadanie powierzyć profesjonalistom, żeby oszczędzić sobie kłopotów związanych z mierzeniem bądź zakupem odpowiedniej ilości surowca.

Pergola w ogrodzie – jakie tworzywo wybrać?

Skoro o surowcu mowa – wiele osób jeszcze przed podjęciem decyzji zastanawia się, czy lepsza będzie pergola drewniana, czy metalowa. Wybór w głównej mierze zależy od stylu, w jakim jest urządzony ogród. Do nowoczesnych aranżacji częściej wybierana jest pergola metalowa, podczas gdy ta drewniana uchodzi za najbardziej klasyczną i ponadczasową. Jednak nie oznacza to, że drewno klejone – surowiec wykorzystywany do produkcji pergoli – jest materiałem przeznaczonym wyłącznie do tradycyjnych ogrodów. Dlaczego? Można go malować specjalnymi farbami i zmieniać jego wygląd. Tym sposobem łatwo przekształcić klasyczne realizacje w nowoczesne pergole ogrodowe. Drewniane dekoracje można zatem rozpatrywać w kategorii 2 w 1!

Ważne! Pergola ogrodowa z drewna wymaga odpowiedniego zakonserwowania, aby była odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim na wilgoć czy słońce.

Etapy realizowania pergoli ogrodowej

Jeśli zapadła decyzja o posiadaniu pergoli w ogrodzie, trzeba podjąć kroki w celu realizacji tego przedsięwzięcia. Będzie to kolejno:

  • opracowanie projektu z wykonawcą, który uwzględni charakter naszej pergoli. Na tym etapie musi zostać ustalony cel – czy będzie to pergola wypoczynkowa, czy może dekoracyjna przeznaczona do hodowania roślin pnących. Od tego zależy bowiem rozmiar pergoli;
  • przygotowanie terenu pod postawienie pergoli, czyli wyrównanie go, wykonanie ewentualnych fundamentów bądź wbicie kotew mocujących;
  • postawienie pergoli – złożenie konstrukcji w całość, uwzględniając jej wzór oraz formę. Na tym etapie zamontowane będzie też zadaszenie;
  • zaimpregnowanie – zarówno w przypadku tej drewnianej, jak i metalowej. Odpowiednio zakonserwowana pergola będzie w stanie służyć w ogrodzie przez lata!

Jak widać, pergola ogrodowa z drewna klejonego świetnie sprawdzi się jako dekoracja. Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie projektu oraz jego późniejsze wykonanie. Jeśli zdecydujemy się na pomoc wyspecjalizowanych w tej dziedzinie osób, będziemy mieć pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony jak należy. Wiosna dopiero się zaczęła, jednak za parę miesięcy zastąpi ją lato, więc to już najwyższy czas, by rozważyć projekt „Pergola w ogrodzie”. Aranżacje w wielu stylach czekają na zrealizowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.