Decydując się na budowę tarasu, powinniśmy zadbać o jego estetyczny wygląd, ale także o funkcjonalność w postaci zadaszenia, które chroni przed promieniowaniem UV czy opadami, zatem pozwala na swobodne korzystanie z przestrzeni bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Dzięki odpowiednio wykonanej konstrukcji możemy cieszyć się świeżym powietrzem przez cały czas. Zatem, jaki materiał na zadaszenie tarasu wybrać? Z czego należy wykonać taką osłonę, aby była trwała, a tym samym zapewniła skuteczną ochronę przez cały rok? Sprawdźmy to!
Ponadczasowość drewna
Zadaszenie tarasów z drewna zyskuje na popularności wśród osób poszukujących naturalnych sposobów na ochronę swoich przestrzeni zewnętrznych. W wielu konstrukcjach używa się tego surowca, ponieważ jest on trwały i efektowny. Tak też sprawa ma się w przypadku osłon na taras. Przestrzeń wówczas zyskuje nie tylko praktyczne zadaszenie chroniące przed słońcem i deszczem, ale również staje się bardziej przytulna – współgra z otoczeniem, dodając mu uroku. Zabezpieczenie jest także świetną okazją do wprowadzenia dodatkowych elementów dekoracyjnych, jak girlandy świetlne czy rośliny pnące, które razem tworzą idealne miejsce do relaksu i spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół.
Poliwęglan – alternatywa dla szkła
Tworzywem, z którego również wykonuje się dach na taras, jest poliwęglan lity, wyglądem nieco przypominający szkło. Charakteryzuje go przezroczystość, lekkość, trwałość oraz termoplastyczność, dzięki czemu możemy mieć pewność, że konstrukcja będzie odpowiednia dla każdego. Wybierając tego typu rozwiązanie, zyskujemy również wysoki stopień przejrzystości, który pozwala na przenikanie dużej ilości światła, a tym samym zapewnia jasność i wpływa na estetykę pomieszczenia. Poliwęglan z pewnością spełni oczekiwania wielu osób – to doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność oraz nowoczesność. Płyty wykonane z tego materiału idealnie nadają się na pokrycie dachu tarasu, ale również pergoli lub wiaty garażowej.
Drewno klejone a lite – które będzie lepszym rozwiązaniem?
Bez wątpienia drewno jest uniwersalnym materiałem do budowy zadaszenia tarasu. Istnieje jednak jego kilka rodzajów, zatem który będzie dla nas najlepszy? Zarówno to klejone, jak i lite ma wiele zalet. Oba wyróżniają się trwałością oraz niską ceną, a także przepiękną estetyką. Belki z drewna klejonego są suszone, a następnie odpowiednio frezowane, dzięki czemu nie zobaczymy na nich niedoskonałości czy sęków. W przeciwieństwie do litego jest odporne na niekorzystny wpływ czynników biologicznych, np. rozwój grzybów lub ingerencję insektów. Poza tym można z niego tworzyć budowle o dużych rozmiarach i niestandardowych kształtach – dzięki temu mamy większą swobodę aranżacji.
Podczas wznoszenia konstrukcji trzeba zadbać o to, aby zadaszenie było stylowe i mocne, ale nie tylko. Warto pamiętać o tym, że materiał to kluczowy element – zapewnia estetykę, trwałość, bezpieczeństwo oraz ochronę przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy promieniami UV. Podsumowując, staranne wykonanie i dbałość o jakość tworzyw przekłada się nie tylko na wygodę użytkowania tarasu, ale też na długotrwałą satysfakcję z efektu.
Dodaj komentarz