Zadaszenie z poliwęglanu vs szklane

wpis w: blog | 0

Zadaszenie z poliwęglanu vs szklane

Dach stanowi nieodłączny element wielu konstrukcji architektonicznych, zarówno w przypadku prywatnych domów, jak i obiektów publicznych. Niezależnie od miejsca zastosowania służy ochronie przed deszczem, śniegiem czy słońcem, a jego obecność jest kluczowa również dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się dwóm popularnym rodzajom zadaszeń: z poliwęglanu, a także ze szkła. Materiały te, mimo odmiennego pochodzenia, posiadają unikalne cechy decydujące o ich zastosowaniu w różnorodnych konstrukcjach. Co je różni, a co łączy? Poznajmy charakterystykę obu!

Czemu szklane zadaszenie tarasu i innych obiektów jest tak popularne?

Szkło to uniwersalne tworzywo stosowane od lat do różnego rodzaju budynków. Cechuje je ponadczasowość, ale też uniwersalność, które sprawiają, że idealnie pasuje do wielu projektów, np. zadaszenia tarasów czy basenów. Wprowadza dużo naturalnego światła, dzięki czemu dana przestrzeń staje się jasna i optycznie większa. Szkło można również wykorzystać do budowy ścian, stwarzając wrażenie otwartych pomieszczeń, które są solidne oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych, co powoduje, że nie wymagają częstych napraw lub konserwacji.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów szkła, np. hartowane, laminowane czy też refleksyjne. Wszystkie pozwolą na bezproblemowe dopasowanie ich do indywidualnych preferencji i stylu architektonicznego basenu lub tarasu. Ponadto istnieje także możliwość stosowania rozmaitej kolorystyki tworzywa, od całkowicie przezroczystego do ciemnego. To daje możliwość wyboru stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Dach ze szkła, które nie jest hartowane to bardzo efektowny element konstrukcji, ale niestety ma również wady. Jedną z nich jest wysoka cena, a także kruchość i podatność na pęknięcia lub rozbicia, np. pod wpływem uderzenia złamanego drzewa.

Transparentny poliwęglan – alternatywa dla innych materiałów

Poliwęglan jest świetną alternatywą dla szkła, np. na zadaszenie tarasów, m.in. ze względu na estetyczny wygląd, ale nie tylko. To tworzywo, które jest trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Doskonale chroni przed promieniami słonecznymi, deszczem, śniegiem czy nawet gradobiciem, dzięki czemu użytkownicy odkrytego basenu ogrodowego z tego typu zadaszeniem mogą cieszyć się przebywaniem na zewnątrz niezależnie od warunków oraz pory roku. Kolejną zaletą poliwęglanu jest transparentność – daje możliwość swobodnego przenikania światła naturalnego do pomieszczenia. Ponadto posiada właściwości termoizolacyjne, które chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni, co wpływa na komfortowe korzystanie z obiektów nawet w upalne dni, bez obaw o nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV.

W odróżnieniu od szkła poliwęglan jest bardziej elastyczny, co sprzyja tworzeniu konstrukcji o różnorodnych kształtach. Z łatwością można go wycinać, giąć i formować według indywidualnych potrzeb. Wyróżnia się też znakomitą zdolnością tłumienia dźwięków, nawet do 25 decybeli. Utrzymanie go w czystości nie jest wymagające – wystarczy mycie wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, aby zachować nienaganną estetykę przez lata. Niestety cechuje go podatność na zarysowania oraz wgniecenia, dlatego należy na to zwrócić szczególną uwagę podczas konserwacji, ale też użytkowania.

Wybór między szkłem a poliwęglanem do zadaszenia rozmaitych rodzajów konstrukcji zależy od różnych czynników. Ostateczna decyzja w dużej mierze wynika z naszych preferencji estetycznych, budżetu oraz wymagań. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dostosować rozwiązanie do konkretnych potrzeb i warunków otoczenia, zapewniając upragniony efekt, który spełni nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.