Planując drewniane zadaszenie (altanę, carport, czy pawilon), zastanawiamy się nad jego wyglądem i wielkością, tym, czy będzie pasowało do budynku i ogrodu, no i oczywiście analizujemy koszty.
A moim zdaniem pierwsza rzecz, o której należałoby zdecydować, to RODZAJ DREWNA - KLEJONE CZY LITE. Ten wybór ma bowiem wpływ na stabilność i trwałość całej konstrukcji przez następne lata. Jest albo dobrą inwestycją na przyszłość, albo po prostu stratą pieniędzy. Dokonaj właściwego wyboru... byle nie za późno.
Dziś WALKWAYS4U buduje wyłącznie z drewna klejonego warstwowo, impregnowanego ciśnieniowo (w autoklawie) i 3-krotnie lakierowanego bardzo dobrym lakierem do drewna. Taka kantówka jest bardzo wytrzymała, zachowuje wymiary i nadane kształty, nie skręca się ani nie rozwarstwia. Konstrukcja jest stabilna, pewna i wytrzyma wiele lat użytkowania.
Pracujemy z drewnem już prawie 20 lat i w ciągu tego czasu mieliśmy do czynienia zarówno z drewnem klejonym, jak i litym. Dzięki tym doświadczeniom jesteśmy przekonani, że materiał, którego obecnie używamy do wszystkich naszych konstrukcji, to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Dlaczego?
Inwestujesz i masz
Podpory, czy łuki z drewna klejonego nie skręcają się, a więc nie ma mowy, aby konstrukcja taka straciła na stabilności i uległa zniszczeniu. Nie bez powodu drewno klejone wybiera się do budowy basenów, hal sportowych, pasaży handlowych czy wielkich salonów wystawienniczych. Nikt nie zaryzykowałby takiej budowy z drewna litego. Teoretycznie można by użyć do tego litych bali, ale mają one jednak ograniczoną długość (przy drewnie klejonym uzyskać można dowolne długości i kształty), a ich średnica musiałaby być tak duża, że cała inwestycja przestałaby być opłacalna. Biorąc pod uwagę całkowite koszty związane z budową dużych obiektów, konstrukcja z drewna klejonego warstwowo jest bardziej ekonomiczna także od stalowej czy betonowej. W porównaniu ze stalą i betonem elementy drewniane są lżejsze. Można zastosować mniejsze wysokości dźwigarów i przekrojów konstrukcji podtrzymujących, co w prosty sposób przekłada się na niższe koszty transportu i budowy.
A jeśli chodzi o przytulny klimat, to drewna nie da się niczym zastąpić i inwestorzy obiektów publicznych dobrze o tym wiedzą. Zapewniając klientom bezpieczeństwo i przyjemność przebywania w danym miejscu, mają realne szanse na zwiększenie przychodów.
Co się dzieje z drewnem klejonym
Należy pamiętać o tym, że drewno klejone jest... wciąż drewnem, czyli materiałem prawdziwym, naturalnym. I mają prawo pojawić się na nim drobne rysy. Takie niewielkie pęknięcia nie wypływają jednak na trwałość i stabilność najdłuższych nawet elementów właśnie dlatego, że są one sklejone z kilku warstw.
Nie wszyscy wiedzą, że drewno klejone ma wysoką ognioodporność. Powierzchnia klejonych kantówek jest dokładnie strugana, co sprawia, że płomienie „ślizgają się” po ich gładkiej powierzchni. Jeśli jednak po dłuższym czasie dojdzie do zajęcia się elementów konstrukcji, to zwęgleniu ulega zewnętrzna warstwa, która przez jakiś czas izoluje warstwy wewnętrzne przed ogniem.
Wady drewna litego
Drewno lite po niedługim czasie zaczyna pękać, w belkach tworzą się szczeliny, w które wnikają wszystkie zanieczyszczenia i mikroorganizmy. Powierzchowna impregnacja środkami grzybobójczymi nie na wiele się tu zdaje, ponieważ wszystkie niechciane drobiny, włażą sobie spokojnie szczelinami. Ponadto lity bal wykrzywia się i niekiedy skręca, co może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wyobraźcie sobie, jak pracowałyby szklane drzwi w tym pięknym ogrodzie zimowym, gdyby inwestor nie zdecydował się na drewno klejone.
_________________________
Napisz do nas lub zadzwoń
e-mail: biuro@walkways4u.com
tel. +48 501 162 361
ZAPRASZAMY