Impregnacja ciśnieniowa – pewna ochrona drewna

wpis w: blog | 0

autoklaw01-mini

Drewno ogrodowe jest szczególnie narażone na trudne warunki: zmienną pogodę, owady, grzyby
i bakterie. Aby służyło przez długie lata, musi być właściwie zaimpregnowane.
Najbardziej skuteczna jest impregnacja ciśnieniowa.

Na bardzo trudne warunki najlepiej znaleźć bardzo dobre rozwiązanie. Dla drewna wystawionego na ciągłe działanie czynników zewnętrznych nie ma lepszego zabezpieczenia niż impregnacja metodą ciśnieniową (dokładniej mówiąc próżniowo-ciśnieniową). Środek zabezpieczający wnika dużo głębiej w strukturę drewna niż w przypadku impregnacji powierzchniowych (zanurzenia, spryskiwania czy malowania). Zabezpiecza drewno nie tylko z zewnątrz, ochrania również jego warstwy wewnętrzne, aby przez najdrobniejsze szczeliny nie dostały się do nich szkodniki.

Autoklaw

Urządzeniem, w którym odbywa się autoklawtablica-miniproces impregnacji próżniowo-ciśnieniowej jest autoklaw. Jest to cylindryczny, długi zbiornik, w którym umieszcza się poszczególne partie drewna
o wilgotności do 25%. Za pomocą pompy próżniowej następuje odessanie powietrza z komórek drewna i pod dużym ciśnieniem wtłoczenie na ich miejsce środka impregnującego. Na koniec uruchamia się ponownie pompę próżniową, aby odessać niepotrzebny nadmiar impregnatu.

Inne metody

autoklaw06-mini

Spryskiwanie, malowanie, zanurzanie. Proste, ale bardzo mało skuteczne metody, które nasycają jedynie wierzchnią warstwę drewna. Jeśli drewno po pewnym czasie popęka i powstaną szczeliny,
to tam gdzie nie doszedł impregnat, bez problemu wejdą szkodniki.

autoklaw03-mini

Często słyszy się o głębokiej impregnacji zanurzeniowej, która polega na długotrwałym moczeniu drewna w środku impregnującym. Jednak metoda ta nie ma zaufania wśród inwestorów. Wiele osób (dla pewności?) próbuje robić to samemu - wykopuje długi rów na własnej działce, wykłada go folią i przez kilka dni moczy drewno w chemii. Sporo roboty, a skutek niewielki. Należy też pamiętać, że impregnaty są środkami mocno zatruwającymi glebę, dlatego zakłady, w których dokonuje się impregnacji ciśnieniowej podlegają bardzo restrykcyjnym przepisom sanitarnym co do szczelności zbiorników oraz odprowadzania nieczystości.

WALKWAYS4U buduje dla Ciebie z najlepszych materiałów. Postaw na nas.

 

_________________

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś

e-mail: biuro@walkways4u.com

tel. +48 501 162 361

ZAPRASZAMY