Zadaszenie z pnączy

wpis w: blog | 0

Pamiętacie artykuł o pergoli tarasowej
z rozsuwanym dachem?
Na stabilnej i ładnie wyglądającej drewnianej konstrukcji możemy zamontować różne rodzaje zadaszeń. Dziś obiecane słowo o zadaszeniu
z pnączy.

Pergola tarasowa w objęciach roślin wygląda bardzo efektownie i przytulnie. Pod zielonym dachem jest przyjemnie i chłodno, a słońce pobłyskuje jedynie złocistymi plamkami. Powraca klimat niespiesznych letnich wakacji. Takie naturalne zadaszenie z pnączy jest niepowtarzalne, a przy tym niedrogie.

Pnącza zrzucające liście

Przy południowej elewacji domu warto jest posadzić rośliny zrzucające liście. Latem gęstą zasłoną dają wytchnienie od upałów i przyjemnie nawilżają powietrze, jesienią pięknie przebarwiają się cała paletą żółci i czerwieni, a na zimę odsłaniają niebo. Ponadto zazwyczaj rosną szybciej niż zimozielone. Krótko mówiąc - nie znudzą się.

Do pnączy zrzucających liście należą m.in. winobluszcz pięciolistkowy lub trójklapowy (japoński), wiciokrzewy, dławisze, powojniki (clematisy) z pięknymi kwiatami wielkości dłoni, róże pnące, hortensja pnąca, glicynia (wisteria), nieco trudniejszy w uprawie milin amerykański, cytryniec chiński (roślina lecznicza z jadalnymi owocami) czy w końcu najsilniej rosnące pnącze w naszych warunkach - rdestówka Auberta.
Można również posadzić winorośl, która oprócz przyjemnego cienia, da nam późnym latem smaczne winogrona.

Pnącza zimozielone

Na zadaszenia wykorzystywane są również rośliny, które nie zrzucają liści na zimę, tworząc całoroczny zielony dach. Latem będziemy mieć przyjemną naturalną klimatyzację, tylko pytanie
- czy zimą, kiedy światła jest mało i dzień jest krótki, również zechcemy mieć cień?
Dla północnej ściany domu sezonowy dach nie ma większego znaczenia, w przypadku pozostałych kierunków sprawę warto przemyśleć. Proszę również pamiętać, że nieprzepuszczające światła zadaszenie zaciemnia nie tylko taras, ale i pewną część salonu, rzucając do niego zimą ponury cień.

Pnącza zimozielone: wiciokrzew Henry’ego (kwiaty czerwonawe lub żółto-pomarańczowe), wiciokrzew zaostrzony (kwiaty żółte), bluszcz pospolity (Hedera helix), akebia pięciolistkowa i inne odmiany (pnącze półzimozielone).

Na koniec dwie ważne rzeczy:

1. Pnącza rosnące obficie są ciężkie i wymagają mocnych podpór. Zbyt słaba pergola może nie wytrzymać takiego ciężaru. Jedynym rozwiązaniem jest solidna konstrukcja z drewna klejonego, oparta na stabilnym fundamencie.

2. Na gęsty zielony dach trzeba będzie poczekać przynajmniej do następnego sezonu, a na barwne kwiaty kilka lat (np. milin amerykański kwitnie po 2-3 latach od posadzenia).

W WALKWAYS4U stawiamy trwałe i solidne zadaszenia. Postaw na nas.

 

_________________

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś

e-mail: biuro@walkways4u.com

tel. +48 501 162 361

ZAPRASZAMY