Zadaszenie z pnączy

wpis w: blog | 0

pnacza05-mini

Pamiętacie artykuł o pergoli tarasowej
z rozsuwanym dachem?
Na stabilnej i ładnie wyglądającej drewnianej konstrukcji możemy zamontować różne rodzaje zadaszeń. Dziś obiecane słowo o zadaszeniu
z pnączy.

Pergola tarasowa w objęciach roślin wygląda bardzo efektownie i przytulnie. Pod zielonym dachem jest przyjemnie i chłodno, a słońce pobłyskuje jedynie złocistymi plamkami. Powraca klimat niespiesznych letnich wakacji. Takie naturalne zadaszenie z pnączy jest niepowtarzalne, a przy tym niedrogie.

Pnącza zrzucające liście

pnacza10-mini

Przy południowej elewacji domu warto jest posadzić rośliny zrzucające liście. Latem gęstą zasłoną dają wytchnienie od upałów i przyjemnie nawilżają powietrze, jesienią pięknie przebarwiają się cała paletą żółci i czerwieni, a na zimę odsłaniają niebo. Ponadto zazwyczaj rosną szybciej niż zimozielone. Krótko mówiąc - nie znudzą się.

Do pnączy zrzucających liście należą m.in. winobluszcz pięciolistkowy lub trójklapowy (japoński), wiciokrzewy, dławisze, powojniki (clematisy) z pięknymi kwiatami wielkości dłoni, róże pnące, hortensja pnąca, glicynia (wisteria), nieco trudniejszy w uprawie milin amerykański, cytryniec chiński (roślina lecznicza z jadalnymi owocami) czy w końcu najsilniej rosnące pnącze w naszych warunkach - rdestówka Auberta.
Można również posadzić winorośl, która oprócz przyjemnego cienia, da nam późnym latem smaczne winogrona.

Pnącza zimozielone

pnacza08-popup-300x225

Na zadaszenia wykorzystywane są również rośliny, które nie zrzucają liści na zimę, tworząc całoroczny zielony dach. Latem będziemy mieć przyjemną naturalną klimatyzację, tylko pytanie
- czy zimą, kiedy światła jest mało i dzień jest krótki, również zechcemy mieć cień?
Dla północnej ściany domu sezonowy dach nie ma większego znaczenia, w przypadku pozostałych kierunków sprawę warto przemyśleć. Proszę również pamiętać, że nieprzepuszczające światła zadaszenie zaciemnia nie tylko taras, ale i pewną część salonu, rzucając do niego zimą ponury cień.

Pnącza zimozielone: wiciokrzew Henry’ego (kwiaty czerwonawe lub żółto-pomarańczowe), wiciokrzew zaostrzony (kwiaty żółte), bluszcz pospolity (Hedera helix), akebia pięciolistkowa i inne odmiany (pnącze półzimozielone).

Na koniec dwie ważne rzeczy:

1. Pnącza rosnące obficie są ciężkie i wymagają mocnych podpór. Zbyt słaba pergola może nie wytrzymać takiego ciężaru. Jedynym rozwiązaniem jest solidna konstrukcja z drewna klejonego, oparta na stabilnym fundamencie.

2. Na gęsty zielony dach trzeba będzie poczekać przynajmniej do następnego sezonu, a na barwne kwiaty kilka lat (np. milin amerykański kwitnie po 2-3 latach od posadzenia).

W WALKWAYS4U stawiamy trwałe i solidne zadaszenia. Postaw na nas.

 

_________________

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś

e-mail: biuro@walkways4u.com

tel. +48 501 162 361

ZAPRASZAMY